SON DAKİKA

Yırtıcılar İnsanlardan Korunmak İçin mi Gece Avlanıyor ?


        Vahşi ortamda bazı yırtıcılar gündüzleri avlanırken, insanlarla aynı coğrafyayı paylaşan yırtıcılar gece avlanmayı tercih ediyor. Bu onların doğası gibi görünse de aslında ilk çağlarda dinazorlarla birlikte yaşamış insanların gündüzleri mağarada saklanıp geceleri avlandığı düşünülürse, bu vahşi hayvanların da insanlardan saklanmak için geceleri avlanmayı tercih etmesi oldukça mantıklı geliyor.

      Altı kıta da 62 memelinin, 76 araştırmacıyla yapılan incelemelerini içeren bir meta analiz çalışması hemen hemen bütün hayvanların insan etkileşiminden kaçmak için gündüz faaliyetlerini geceye kaydırdığını gözlemlemiştir. Tartışmasız, bizler bu gezegenin biraz korkutucu türleriyiz.

     Berkeley California Üniversitesi'nden Kaitlyn Gaynor ve ekibi hayvanların gece boyunca daha aktif hale gelme modelini keşfettiler. 

Gaynor , “Bütün memeliler gece boyunca tamamen aktiflerdi, çünkü dinozorlar gezegendeki her yerde müthiş korkunç bir güce sahiplerdi” dedi. “Şimdi insanlar gezegendeki her yerde müthiş korkunç güçlü görevini devraldı  ve diğer tüm memelileri gece yaşamaya zorlayan taraf biz olduk'' 
Bu duruma örnek olarak malaya ayısı gösterilebilir. Çevrede az insanın bulunduğu bölgelerde yapılan gözlemler ayıların sadece %19 lik kısmının geceleri daha aktif olduğunu gösteriyor. Sumatra ' ise (insanlarla iç içe olan bölge) aksine  ayıların %90 lık kısmı gece aktif olarak yaşıyor.

Benzeri bir örnekte, Tanzanya'da yaşayan aslanlar. Koruma altında olan bölgelerde yaşayan aslanlar izlendiğinde sadece %17 lik kısım gece avlanmakta. İnsan nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde bu oran %80 lere çıkıyor.

 “İnsanlardan kaçınmak için vahşi yaşamın daha az alanı vardır”   diyor Gaynor. “Böylece zaman içinde bizden kaçıyorlar çünkü bizi önleyemezler. Bu   eğilim insan nüfusu büyüdükçe devam edecek. ”

Bu belirgin davranış akıllara bir soru getiriyor - davranışlardaki bu değişim uzun vadede bu türlerin evrimini nasıl etkileyecek ?

Gözlemlenen bazı olumsuz sonuçlar var, örneğin aktivitelerini geceye taşıyan hayvanlardan olan samur antilopları göç etmek için tehlikeli sulardan geçmek zorundadırlar. Bu durum zaten zor iken bunu birde gece yapmaya çalışmaları durumu daha da tehlikeli kılıyor. Gece gideceği yönü kestiremeyen antiloplarlar sığ sular yerine derin sulara düşebilmekteler. Bu durum uzun vade de antilopların sayısını düşürecek ve timsah gibi yırtıcıların çoğalmasına neden olacaktır. 

Bazı hayvanlar için, alışkanlıklarında yaptıkları değişim onları insanlar tarafından yönetilen bir dünyada yaşama şansı veriyor. Nepa'daki kaplanlar gece avlanmayı öğrenerek insanlara yakın bölgelerde yaşamlarını devam ettiriyor. 

Zaman bu tür değişimlerin gerçek sonuçlarını mutlaka bize anlatacaktır ancak çevremizi ve sakinlerini etkilediğimiz gerçeği, kuşkusuzdur.