SON DAKİKA

İNSAN BEYNİ 2021 YILINDA HARİTALANACAK


       İnsan iki kulağının arasında gökyüzündeki yıldızlardan daha fazla bağlantıya sahip bir mucize taşımaktadır. Geçmişe bakıldığında değil haritalanması insan beyninin çalışmaya şeklini keşfetmek fikri bile imkansızdı. Şimdi, bir grup bilim insanı bunu yapmayı planlıyor. Peki ama nasıl ? Muazzam bir güçle yeni bir süper bilgisayar kullanmayı planlıyorlar. Başarılı olmaları durumunda bilim dünyasındaki en önemli çalışmalardan birisi olacak. Argonne Ulusal Laboratuvarı'ndaki bir bilim adamı Aurora 21 (A21) isimli bir bilgisayar ile planlamalar yapıyor. 

      Intel, IBM ve diğer teknoloji devleri şu anda aynı anda bir  quintillion işlemi yürütecek olan bu akıllara durgunluk veren süper bilgisayarı oluşturmak için birlikte çalışıyorlar. Bu ABD'deki ilk exascale süper bilgisayar olacak. Projenin 2021 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. Başlangıçta ABD Enerji Bakanlığı (DOE) projenin 2023' te hayata geçirileceğini  açıklamıştı. Fakat Çin'in 2020 yılına kadar kendi exascale supercomputer'a  sahip olacağını açıkladığı zaman, DOE planını hızlandırdı.Projeye katılanlar bunun sancılı bir süreç olduğunu ve zamanında tamamlanması gerektiğini söylüyorlar.

      ABD, Japonya ve Çin süper bilgisayarlı bir yarış halindeler. Şimdilik Çin, Sunway TaihuLight adında 200 milyon mil petaflopta çalışan bir süper bilgisayara sahip. Planlana Aurora 21 ' in bunun üzerine çıkması yönünde. 

      Science Magazin'e göre , “IBM ve ortağı Summit'in üreticileri olan NVIDIA, karmaşık işlem simülasyonları ile ilgili hesaplamalar için daha hızlı ve verimli olan grafik işlem birimlerine sahip merkezi işlem üniteleriyle (CPU'lar) çalışmaya odaklandılar. Bu arada Intel ve Cray, uzun süredir paralel olarak çalışan CPU 'çekirdeklerinin sayısını artırmayı ve aralarında hızlı bağlantılar kurmayı hedefliyor. ”

      A21’in yüz milyonlarca dolara mal olması bekleniyor.Peki böyle bir çalışma ne işimize   yarayacak ? Beyindeki gazların yanma sırasının gözlemlenebilmesi, belkide galaksinin oluşumu ile ilgili bazı ip uçları, yeni ve deneysel ilaçların insan vücudundaki tepkimelerinin doğrudan görülebilmesi ve daha bir çok açıdan fayda sağlaması bekleniyor. 

      Bu gün insan sağlığının korunması veya yeniden iyileşebilmesi için onlarca milyonlarca ilaç üretiliyor ve bunlara yakın oranda deneysel ilaçlar laborotuvarlarda  geliştiriliyor. Bu ilaçların hemen hemen hepsi hayvanlar üzerinde deneniyor. Kim bilir belki de bu teknolojinin hayata geçmesi ile birlikte kobay hayvanlara ihtiyaç kalmayacak veya en aza indirilecek. Sanırım bu projenin en büyük destekçileri hayvan hakları savunucuları olacak. Ama ne açıdan bakılırsa bakılsın fizik ve bilim dünyası için devasa bir adım olacak.