SON DAKİKA

Hollandalılar Suç Oranının Düşmesiyle Birlikte Daha Fazla Ceza Evini Kapatıyor      Hollanda'nın dünyanın en düşük suç oranlarına sahip olduğu zaten bilinmekteydi. Öyle ki, ABD gibi dünya gücü sayılan ülkeler hapishanelerde ki aşırı kalabalıkla mücadele ederken, Hollanda hücreleri dolduracak suçlu olmadığı için sürekli hapishane kapatıyor.

       Şimdi Rotterdam merkezli Algemeen Dagblad gazetesi , dört Hollandalı hapishanenin Zoetermeer, Zeist, Almere ve Zwaag'da kapanmaya başladığını bildirdi.

      DutchNews'in 2013 yılında hapishane kapanışları hakkında yazdığı yazısında hapishanelerin kapanmasının ceza evi çalışanları için iyi olmadığını belirtmişti. 

     “Kapanışlar, cezaevi çalışanlarından bir protesto fırtınasına yol açtı, bu yüzden hükümet, boşluğu doldurmak ve bazı hapishaneleri açık tutmak için Belçika ve Norveçli mahkumları “ ithal ”etmeye başladı.”

      Bazı cezaevleri 2017'de kapandıktan sonra, yerinden edilmiş 2,000 işçinin 700'ü başka kolluk kuvvetlerine yerleştirildi. Henüz kapatılacak hapishanelerde çalışan yetkililere ne olacağı belli değil.

Peki Hollanda'da suç oranı neden bu kadar düşük?

      2017 yılında yapılan araştırmalarda her bin kişiden 49' unun suç potansiyelinin olduğunu gösteriyor. Bu oran 2001 yılında her bin kişiden 93'ü olarak hesaplanıyordu. Ve şu anda 1980' den beri en düşük oranlarda. Genel olarak, son on yılda tüm suç türleri düşüyor.

     Hollanda hapishanelerinde mahkumlar üzerinde yapılan çalışmalar, hem hapis cezasına çarptırılmış, hem de serbest bırakılmış kişilerin cezalarını kısaltmanın ve hükümlülere programlar sunmanın yeniden topluma entegrasyon üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini gözlemlenmiştir.

     Aslında kültür, artan bir ekonomi,  düşük bir işsizlik oranı ve bireysel silahlanmaya karşı katı yaptırımlar gibi diğer faktörlerde  ülkedeki suçluluk oranıyla ilgili bize önemli tüyolar veriyor. 

     Tam bu noktada her şey bu kadar mükemmel  olamaz dediğinizi duyar gibiyiz. Ve 2017'de sızdırılmış bir Hollanda polisi raporu , düşük oranların doğru olmayabileceğini gösteriyor. 

Bu rapora göre :

  • Her yıl 3.5 milyon suç işleniyor
  • Vatandaşların suçları bildirme konusundaki istekleri son 10 yılda% 23 düştü
  • Bildirilen suçların% 57 ila% 70'i ipuçlarından yoksun kalıyor
  • Hollanda nispeten az sayıda polis memuruna sahip: 1.000 vatanda başına 3.17 polis memuru düşüyor.
      Hollandalı yetkililer, kıt polis kaynakları ve vatandaşların polislere olan inancının zayıf olması, vatandaşlara karşı ''nasılsa ceza almayacağım'' mantığıyla hareket eden suçlulardan şikayetçi olduklarını belirtiyorlar. Ve bunun aşılması zor bir dezavantaj olmasından şikayetçiler. 

      Daha fazla veri ve daha iyi araştırma ortaya çıkana kadar , istatistiklerin Hollanda'daki suçun gerçekliğini ne kadar yansıttığını ucu açık bir soru olarak kalmaktadır  .

     Ama her ne kadar belirsizlikler olsa da ortada bir gerçek var. Kapanan ceza evleri, ceza evi çalışanlarının işsiz kalmaması için ithal edilen mahkumlar, ceza evi mahkumlarını topluma kazandırmak için verilen mücadeleler......

Ne denilebilir ki ? Umarız bir gün aynı makaleyi Türkiye için de yazabiliriz...