SON DAKİKA

California kenevir çiftlikleri, yerel hayvanları tehlike altındaki türler listesine koyuyor     Esrar, ölüm riski olmayan A sınıfı bir ilaçtır.  Ama Kaliforniya'nın Humboldt ilçesinde sansarların uzak bir kuzeni olan Humbolt sansarlarının neslini tehlikeye atıyor.

     Mesele şu: Humboldt bölgesindeki marihuana çiftçileri sayesinde çok sayıda kemirgen ölüyor. Bu nedenle, California yakın zamanda  Humboldt sansarını tehlike altındaki türler listesine taşıdığını açıkladı.

     4.000-15.000 hektarlık Humboldt alanında bulunan esrar çiftlikleri (küçükten büyüğe ve yasal olandan yasal olmayana kadar) arasında çok fazla esrar var. Ve marihuana, fareler ve sıçanlar için oldukça lezzetlidir. 

      Bu sorunu durdurmak için, marihuana çiftçileri, kemirgenleri tarlalardan uzak tutmak için çok fazla fare zehiri kullanıyorlar. Bu yılın başlarında , Brezilya'da farelerin yarım ton marihuana (sokak değerinde yaklaşık 5 milyon dolar) yediklerini bir düşünün. Bu gerçekten üreticiler için büyük bir sorun anlamına geliyor. Ama ne olursa olsun kemirgenlerin neslini tüketmek için verilen mücadele tamamen haksız bir olaydır. Hiç bir canlı doğasının gerekliliğini yerine getirdiği için soykırıma uğramamalıdır. 

    Ayrıca tehdit altındaki tek tür kemirgenlerde  değil. Kuzey benekli baykuşlarda büyük bir hızla aynı zehir yüzünden azalmakta. Fare zehirli akarsular, bitkiler ve nesneler doğal döngüye balta vuruyor ve bu durum hızla yaygınlaşmakta. Eğer her hangi bir tedbir alınmazsa elimizde bolca para ile kurak bir dünyada yaşamaya mahkum kalacağız gibi görünüyor.

    ''Doğa ile savaş içindeyiz eğer kazanırsak kaybedeceğiz.''
                                                                                       Hubert Reeves