SON DAKİKA

PROGRAMLANABİLEN METAL SIVI GERÇEK OLDU


İngiltere'li araştırmacılar, 2D şekilleri hareket ettirebilen ve hatta oluşturabilen bir sıvı metal geliştirdi Terminatör 2'deki T-1000'i ,  gelmiş geçmiş en kötü adamlardan birini hatırlıyor musunuz? Dünyaya bir gün gerçekten gelebilir ama şu anda değil. İngiltere modeli henüz 3 boyutlu şekiller yapamıyor. Bununla birlikte, bu teknoloji bazı endüstrilerde devrim yaratmaya hazırlandığı belirtiliyor.
Birleşik Krallık'taki Sussex Üniversitesi ve Swansea Üniversitesi'ndeki araştırmacılar programlanabilir sıvı metali geliştirdiler Bu bilim adamları, alfabenin bir çok farfini ve hatta bir kalp şeklini de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde oluşturabildiler. Peki nasıl çalışıyor? Bir bilgisayar tarafından kontrol edilen elektrik alanlarını kullanarak, bilim adamları sıvıyı şekillendirmeyi ve hareket ettirmeyi başardılar. Proje üzerinde çalışan bir araştırma görevlisi olan Yutaka Tokuda bir basın açıklamasında şunları söyledi.
Bu, sıvı halde, basit bir damlacık şeklinden, kontrol edilebilir bir şekilde diğer birçok karmaşık geometriye dinamik olarak dönüşebilen yeni bir programlanabilir malzeme sınıfıdır. Bu çalışma erken aşamalarındayken, sıvı metallerin ayrıntılı 2D kontrolünün zorlu kanıtları bizi bilgisayar grafikleri, akıllı elektronikler, yumuşak robotlar ve esnek ekranlardaki daha fazla potansiyel uygulamayı keşfetmeye itiyor. Sıvıyı şekillendirmek için kullanılan elektrik alanları bir bilgisayar tarafından oluşturuluyor, yani sıvı metalin konumu ve şekli dinamik olarak programlanabilir ve kontrol edilebilir.

Sussex Üniversitesi'ndeki INTERACT Laboratuvarı başkanı Prof. Dr. Sriram Subramanian bu çalışmanın başyazarı oldu. Bir basın açıklamasında bu teknolojinin son derece umut verici olduğunu söyledi. Sıvı metal robot, profesöre göre “voltaj kontrollü yüzey gerilimi, yüksek sıvı hal iletkenliği ve oda sıcaklığında sıvı-katı faz geçişi” gibi benzersiz özelliklere sahip.

Prof. Dr. Sriram Subramanian : “Bizim ve diğer pek çok araştırmacının uzun vadeli vizyonlarından biri, herhangi bir nesnenin fiziksel şeklini, görünüşünü ve işlevselliğini, dijital kontrol aracılığıyla, mevcut herhangi bir ekranın işlevselliğini aşan akıllı, dürüst ve yararlı nesneler yaratmaktır." dedi.