SON DAKİKA

GOOGLE ÇALIŞANLARI İSTİFA EDİYOR


       Gizmodo'dan gelen açıklamalara göre yaklaşık bir düzine Google çalışanı Pentagon'un Project Maven adlı yapay zeka adlı programına katılımını bıraktı. Öte yandan yaklaşık 4000 çalışan şirketin askeri alanda ki çalışmaların Google'nin geleceğini olumsuz etkileyeceğini söyledi ve bu alandaki çalışmalardan kaçınılması gerektiğini belirttiler. 

      Project Maven  insanları ve nesneleri algılayabilen bir dron projesidir. Google geliştirmeli sayesinde algoritmalar yardımıyla daha hızlı analiz etmeyi amaçlamaktadır. Google'dan istifa edenler, drone operasyonlarında AI'nın kullanımı ve şirketin siyasi ve askeri alanlarda daha geniş katılımı konusundaki etik kaygıları belirtti

      Bazıları, Google'ın çekişmeli kararlar konusunda çalışanlarla giderek daha az şeffaf olduğunu ve eskiden olduğundan daha fazla personelin itirazları konusunda daha az endişe duyduğunu iddia etti. Gizmodo'ya konuşan bir çalışan, "endişelerimi sadece içsel olarak dile getirmekten mutlu değildim ." "Buna karşı alabileceğim en güçlü açıklama, ayrılmaktı." dedi.