SON DAKİKA

ALDATILMAKTAN HOŞLANAN MEZHEBİ GENİŞ KUŞLAR


         Şimdi evli olduğunuzu düşünün ve siz evde çocuklara bakarken eşinizin dışarıda sizi aldattığını. Çocuklarınıza demiyorum çünkü çocuklar sizin değil. Bir rüyada da değilsiniz her şeyin farkındasınız. Belkide eşiniz eve geldiğinde size bakmanız için yeni yavrular getirmiş olacak. Kim buna dayanabilir ki ? Kulağa oldukça tuhaf geliyor öyle değil mi ? İşte İbikli jakana kuşu hakkında ilginç bir araştırma.

      Cornell Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre ibikli jakana kuşları en sıra dışı cinsiyet rollerinden birisini üstleniyor. Erkek deniz atlarının doğum yaptığı haberinden sonra sanırım en ilginç olan haber bu olsa gerek. Burada çapkın rolünü üstlenenler ise dişi kuşlar. Kendine güvenen iri bir jakana kuşu, kendinden boyutça küçük, sayıları beşi bulabilen erkeklerden bir harem kuruyor. Her birisiyle ayrı ayrı ilgilenen dişi erkeklere bakması için dörder yumurta veriyor ve onlarla çiftleşiyor.

     Bu durum onlar için oldukça normal. Ama şunu belirtmek gerekir ki bazı jakana türleri tek eşlilikten yana. Her ne kadar muhafazakar görünseler de onlarda eşlerinden gizli diğer erkeklerle birlikte oluyor. Yani insan tanımına göre eşlerini gizlice aldatıyorlar. 

    Dişiye de haksızlık etmemek gerekiyor. Erkeklere bakması için verdiği yumurtalar erkeklerin  kendi yumurtaları oluyor. En azından erkekler buna inanıyor. Yapılan araştırmalara göre erkek jakana kuşlarının baktığı yumurtaların kendilerine ait olması yüzde 25 ihtimal. Başka bir deyişle eşinin başkasıyla çiftleştiğini görüyor ama üç ay boyunca kuluçkaya yatıyor ve tamamının kendisine ait olması olanaksız yavrular yetiştiriyor. 

     Erkek Jakana kuşları bu duruma öylesine adapteler ki yuvasına bağlı bir dişi aramayı zaman kaybı olarak görüyorlar ve tamamı kendilerine ait olmasa da bütün yumurtalara bakıyorlar. En azından türün devamı için bütün sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Ne diyelim doğa bazen acımasızdır.