SON DAKİKA

SANAL PARA DOLANDIRICILIĞI HIZ KESMİYOR


         Kripto para birimi bitcoin'nin patlama yaratmasından bu yana bir çok insanın ilgisi sanal paralara kaydı. Bitcoin'nin yanı sıra bir çok kripto para birimi mevcut. Bunlardan bir tanesi de Giza. Arz yöntemiyle yatırımcı bulan bu para biriminde büyük bir dolandırıcılık olayı yaşandı. Sahte para arzıyla 2 milyon dolar çalan dolandırıcıların aynı yöntemle bir  ay önce aynı yöntemle başkalarını da soyduğu ortaya çıktı.

       Sahte bir LinkedIn profili açan ve bir kullanıcının Instagram fotoğraflarını kopyalayan dolandırıcılar, güvenilir görünen bu profil sayesinde Giza isimli kripto paranın arzına 1.000’den fazla yatırımcının katılmasını sağladı.

      İki ay üst üste yaşanan dolandırıcılık olayından sonra tüm gözler şirkete çevrildi. Bütün oklarda şirketin gizemli SEO'su Fike isimli kişi üzerine yönelmiş durumda. Gerek eski Giza çalışanları gerekse iş ortakları bu kişiyi hiç görmediklerini söylüyor.

       Giza’nın arkasındaki dolandırıcılar, yatırımcılara insanların kripto paralarını depolayabilecekleri çok güvenli bir cihaz geliştireceklerini vadetti. Ocak ayında arzı yapılan ve Ethereum karşılığında satın alınabilen Giza’lara ilk birkaç haftada yapılan yatırım 2,4 milyon dolara kadar ulaştı. Ancak sonrasında, 16 Ether dışındaki tüm yatırımların kaybolduğu ve Giza yöneticilerinin sırra kadem bastıkları bildirildi.