SON DAKİKA

NASA'DAN TEDİRGİN EDİCİ ASTEROİD AÇIKLAMASI : YAPILABİLECEK BİR ŞEY YOK


       Empire State Binası kadar uzun ama yuvarlak olan bir asteroidin dünyaya çarpacağı tahmin ediliyor. Bennu adı verilen asteroidin dünyaya çapması durumunda, çarpışma noktası neresi olursa olsun sonuçları felaket olacaktır. Şu an itibariyle bunun olma olasılığı 2600'de 1. Asteroidin konumu hesaplandığında ise her geçen saniye bu ihtimal büyüyor. 


       Nasa asteroidin 2135 yılında dünyaya ulaşacağını açıkladı. Asteroidin yolunu değiştirmek için roket fırlatılması gündemde. Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı'nda çalışan bilim adamları Nasa ile birlikte HAMMER adını verdikleri bir uzay aracı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Ancak yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi bu boyuttaki bir taşın yanında uzay aracı pek işe yaramayacaktır. Bir asteroidin yönünü değiştirmenin bir diğer yolu da  çekim kuvvetini kullanmaktır.
Nesnenin yanına onu çekim alanına alarak yönünü değiştirecek uydular göndermektir. Ama uzayda büyük nesnelerin küçük nesneleri çekim kuvvetinin altına aldığı düşünüldüğünde, bu fikirde suya yatıyor. Nitekim asterodin yönünü değiştirmek için yeterli boyutlarda bir uydunun uzaya fırlatılması günümüz teknolojisi ile mümkün değil.

     Üçüncü bir seçenek ise nükleer başlık kullanmak ama bilim inanları bu şıkka çok sıcak bakmıyorlar. Nükleer silah kullanılması durumunda radyoaktif taşların tekrar dünyaya yağması alınması gereken çok büyük bir risk.

    Şu anda insanlığın elinde bulunan kartlar bunlar. Ama kim bilir ?  Bennu'nun dünyaya ulaşması yüz yıl sürecek. Belki de bu yüz yıl içerisinde çok daha iyi bir yöntem geliştirilecektir.Gerçek şu ki şu anda bu tür nesnelere karşı son derece savunmasızız.