SON DAKİKA

FACEBOOKT'A ÇALIŞANLAR NE KADAR ÜCRET ALIYOR


       Dünyanın en büyük sosyal medyası olan Facebook'un çalışanlarına ücret öderken nasıl bir yöntem izlediği açıklandı. Facebook'ta çalışanların maaşının bir pazarlık konusu olmadığını söyleyen Facebook'un insan kaynaklarından sorumlu başkan yardımcısı Janelle Gale, çalışanların maaş sistemini şu şekilde açıklıyor. Facebook, Glassdoor tarafından 2018 yılında çalışılacak en iyi şirket seçilmişti.

     Yine Glassdoor, Facebook çalışanlarının maaşlarını yıllık ortalama 120 bin dolar olarak belirtti. Primler ve faydaları da işin içine katarsak bu rakam yıllık 155 bin dolar (595 bin tl) seviyelerinde seyrediyor.

      Facebook, çalışanlarına ödeyeceği maaş ve primleri hesaplarken, onlarla pazarlık yapmak yerine iş kategorisi, tecrübe seviyesi ve konum gibi faktörleri hesaba katıyor.  Gale’e göre, çalışanların maaşları kesinlikle pazarlık konusu edilmiyor.

     Gale, yeni çalışanların maaş ve primleri belirlenirken daha önceden aldıkları ücretlerin hesaba katıldığını belirtiyor. Eğer Facebook’un teklifi çalışanın halihazırdaki kazancının altında kalırsa, insan kaynakları prim paketleri hazırlayarak teklifi cezbedici hale getiriyor. Bu prim paketleri hazırlanırken, çalışanın Facebook’a sağlayacağı yarar öngörülüyor.
Gale, geliştirdikleri formülün işe aldıkları farklı insanlar arasındaki kazanç farkını kapatmaya yönelik olduğunu belirtiyor. Örneğin kadınların onlara sunulan ilk teklifi kabul etme eğilimi gösterdiklerini belirtirken, erkeklerin pazarlık yapmaya meyilli olduklarına dikkat çekiyor. Facebook, kadın ve erkek çalışanlar arasında oluşabilecek gelir uçurumunu önlemek için her çalışana özel prim paketleri geliştiriyor.