SON DAKİKA

MAYMUN MODASI : KULAKTA ÇİMEN


      2010 yılında Zambiya'da Julia adında bir şempanze kulağına çimen sıkıştırdı. Hoşuna gitmiş olacak ki bu davranışı tekrarladı. Araştırmacıların dikkatini çeken Julia izlenmeye başlandı. İki alternatif düşünülüyordu. Birincisi; sonraya saklaması, ikincisi ise sadece eğlenmek için yapması. 

     Ama tahminleri boşa çıkaran Julia'nın bu hareketinin hiç bir nedeni olmadığı kanısına varıldı.
Ama ilginç olan şey, diğer şempanzelerde oyuna katıldı ve eline ot alan kulağına takmaya başladı.


       Şempanzelerin bir “kültüre” sahip olması sürpriz değil, çünkü farklı gruplar farklı davranışlar ve araçlar dahil olmak üzere farklı gelenekler geliştiriyor. Fakat Hayvan Bilinci Dergisi’nde yeni yayımlanan araştırmaya göre, genelde bu örnektekinin aksine geleneklerin somut bir işlevi oluyor.
Hollanda Max Planck Enstitüsü’nden primat uzmanı ve araştırmanın baş yazarı Edwin van Leeuwen, araştırmalarının oldukça sıradışı bir şeyi ortaya koyduğunu söylüyor.

        Araştırmacılar bu olayın sıradan olmadığına inanmış olacaklar ki ülkedeki dört farklı şempanze grubunu bir yıl boyunca incelemeye aldılar.Kulaklarına çimen sokan ve bu davranışı yapan birini gördükten sonra diğerlerinin de yapmaya başladığı sadece tek bir grup olduğu anlaşıldı.
Gözlem sonuçları, bilim insanlarına bir çeşit “şempanze modası” olabileceği konusunda soru işaretleri yarattı.