SON DAKİKA

KONUŞAN HAYVANLAR : KONUŞABİLEN TEK TÜR BİZ DEĞİLİZ.....


           Devam eden çalışmalar, bazı memelilerin ve kuşların insan sesini taklit edebildiğini göstermektedir.

Orca Balinaları
        Geçtiğimiz ay yayınlanan araştırmalar orca yada bilinen adıyla katil balinaların insan konuşmasının karmaşıklığını taklit edebildiğini kanıtladı. St Andrews Üniversitesi'nde profesör olan Josep Call, '' sanırım burada katil balinaların vokal taklit ederek sesler öğrenebileceklerine dair ilk deliller elde edildi. '' 


Maymun Rocky
           
           Durham Üniversitesi'nden Dr. Adriano Lameira, 2016 yılında orangutanlarla bir şekilde iletişim kurarak sesleri kontrol edebilme yeteneğine sahip olduklarını kanıtlamış bir grup araştırmacıya önderlik etmişti. Çalışma Indianapolis Hayvanat Bahçesi'ndeki Rocky adlı bir maymun üzerine odaklıydı ve Rocky şaşırtıcı bir şekilde bakıcısının konuşmasını taklit etmeyi başarmıştı.

Fil Koshik

      Eğitmen Kim Jong-Gap, 2 Kasım 2012'de Seul'un güneyinde, Yongin'deki Everland Hayvanat Bahçesindeki 22 yaşındaki bir erkek asyalı fil olan Koshik'e bir muamele ediyor.

          2012'de Viyana Üniversitesi'nden Angela Stoeger-Horwath, Kore'den getirilen Koshik ile ilginç bir çalışmaya imza attı. Koshik, insan konuşmasına benzer sesler ve ifadelerini kolaylaştıracak bir ses yolu açmak için hortumunu ağzına yerleştiriyordu.

Balina Noc 
                    
           1984 yılında San Diego'daki Ulusal Deniz Memelileri Vakfı'ndaki araştırmacılar, balina deposunda insan seslerini duyunca şaşkına döndüler. Nitekim insan sesine benzer çağrılar, Nog adındaki esir erkek balinadan geliyordu. Noc'un  dosyalarında kaydedilen ritimlerin insan konuşmasının tonalitesine yakın olduğunu kanıtlayan bir araştırma daha sonra gerçekleşti.