SON DAKİKA

EV ROBOTLARI SADECE PAHALI OYUNCAKLAR DEĞİL


          Robotik alanındaki gelişmeler ev robotlarını gün geçtikçe daha kullanışlı hale getirmekte.

aeolus

            

           Karşınızda aeolus. Eski Yunanistan'ın rüzgar tanrısı olarak adlandırılan bu robotun yetenekleri oldukça etkileyici. Size buzdolabınızdan biranızı getirebilir veya vakum özelliği ile oyuncakları ve dağınıklıkları toplayabilir ve kayıp gözlüğünüzü sizin yerinize bulabilir.Fiyat etiketi cepleri yakacak gibi dursa da üreticiler bu yılın sonunda mağazalarda yerini alacağını umuyor.Sony Aibo 

               
             Çok tatlı değil mi ? Bu sizin favori yardımcınız olabilir. Dokunmatik bir paneli ve aile bireylerinin seslerini ayırt edebilme özelliği var. Ayrıca burnunda bulunan gizli bir kamera ile kablosuz ağa bağlı bir bekçi köpeği olabiliyor. Ama ne yazık ki şimdilik sadece Japonya'da satılıyor.


Buddy 


            Buddy, bir tür gülen suratlı, göz kapak yüzlü R2-D2 gibi, çocuklarınızı eğiten ve yaşlı akrabalarına göz kulak olabilecek bir "arkadaş" olarak lanse edildi. Echo'ya çok benzer şekilde size tarifler verebilir, programlarınızı koruyabilir ve hava durumunu söyleyebilir. Echo'nun aksine tekerlekleriyle sizi takip edebilir.


Sophia 


      Ve Sophia ! Eminim birçoğunuz duymuştur. Uzun boylu ve hemen hemen bir insanla aynı vücut ölçülerine sahip. Çok düzgün bir şekilde konuşabiliyor, sorularınızı yorumlayıp onları cevaplayabiliyor.Yanıtların algoritmanın bir cevabımı yoksa perde arkasındaki birisinin cevaplarımı olduğu hala tartışma konusu. Entekletüğel olarak başarılı olsa da Sophia henüz sadece yürümeyi öğrendi.


 Baykuş Luka


             Bir çok kişi için çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak eğlenceli bir iş olsa da bunu sizin için bu Çinli robot  halledebilir.Bu yıl ABD dükkanlarında da satılan robot David Mitchell'e benzetiliyor ve veri tabanında tam tamına 50,000 kitap barındırıyor.