SON DAKİKA

CESET TİCARETİ

 
        Gün geçmiyor ki kan dondurucu bir haberle daha karşılaşmayalım. ABD'nin ağır bombardımanlar la Rakka'nın büyük bir bölümünü harabeye çevirdiği biliniyor. Enkaz altında ise üçbinden fazla ceset var. Ne yapacağını şaşıran terör örgütleri finans kaynağı olarak ölen insanların cesetlerini kullanmaya çalışıyor. Saldırıda ölen yakınlarının cenazesini almak isteyen vatandaşlardan 4-5 milyon suriye lirası (yaklaşık 100 bin tl ) istiyor.

       İnsanlık sınavından dünyanın büyük bir çoğunluğunun kaldığı Suriye' de bu olay karşısında da dünya pek ses çıkarmıyor. Bir de bu caniler ücreti ödeyen ailelere cenazelerini güvenle defnedeceklerinin garantisini veriyor. Şaka gibi ama maalesef gerçek.

      Katledilenler arasında ünlü doktorlar ve siyasetcilerin yakınlarının olması durumun ne kadar çaresiz olduğunu gösteriyor.Suriye eski Başsavcısı İbrahim el-Garraf da onlardan birtanesi. Eski Suriye Başsavcısı, 16 Temmuz 2017’de Doktor Kays Seyyid Ahmed ve Doktor Alaeddin Hammam ile aynı kaderi paylaşarak Rakka’daki evinde yine ABD bombalarıyla öldürüldü.

     Cenaze için para ödenmesi aileler için yeterince acı vericiyken cenazelerin enkazdan çıkarma işleriylede yine onlar ilgileniyor. Ayrıca enkazlardan çıkan demir yine terör örgütüne verilmek zorunda. Sözde anlaşma bu şekilde yapılıyor. Umarız ki zeytin dalı harekatı bir örnek teşkil eder ve dünya bu mazlum insanların yanında biran önce yer alır.