SON DAKİKA

YAPAY ZEKA VE ALGORİTMALAR


      Eğer popüler yapımların sizin için gerçeklik payı varsa, yapay zeka sizin için çok korkutucudur. Terminatör filminde dünyayı robotlar ele geçirir, Ex machina'da yapımcısını öldürür ve kaçar. 2001 de ise olay çığırından çıkar : A Space Odessy.

      Tekillikten ve yanlızlıklıktan korktuğumuz için algoritmalar geliştiriyoruz.Bütün hayatımızı ve geçmişimizi öğretiyoruz. Ve dünyamız istila ediliyor. Bir diğer açıdan olaya bakarsak bu günler çok uzak değl gibi görünüyor.Yakında cep telefonlarımız bile yapay zeka parçalarına sahip olucak.

      Ama algoritmaların dokunmasının hiç beklenmediği bir alan daha var: SEO. Google'nin yapay zeka öğrenme algoritması SEO planlamalarımızda bizi yönlendiriyor. Bu gün bu yazımızda bu konuyu inceleceğiz.

1) Makina öğrenimi - yapay zeka 


       Yapay zeka fikri uzun zamandan beri var. İlk tam kapasiteli bilgisayarı yapan adam ,insan benzeri algoritmanın nasıl olacağını belirlemek için kapsamlı bir test oluşturdu.Eğer yapay zekalar Turing testini geçebilirse kendilerini insan olarak ifade edebilen bir oluşum olabileceği iddasında bulundu.
       Turing  testi, insanları taklit edebilecek makinelerin asla geçemeyecekleri bir test olarak düşünülüyordu.Her hangi bir botun bu testi geçmesi ise sadece bir hayaldi.Hiç bir makina insanları aldatabilecek kadar karmaşık değildi. Günümüzde ise çağdaş chatbotlar Turing testini kolaylıkla geçebilmektedir. Şaşırtıcı değilmi ? Şimdilerde öğrenebilen robotlarımız var.Bu işin sonunda sanırım bilgisayrlarımız programlayamayacağız, ancak onları hayvanlar veya çocuklar gibi eğitebileceğimiz bir hal alıcak.Algoritmanın bu alt türü ''makina öğrenimi'' olarak adlandırılır.

      ''Bilim ve algoritma'' ''algoritma ve makina öğrenimi arasındaki farkı anlamak için algoritmanın gerçekte ne olduğunu anlamanız gerekir. Yapay zeka makineleri akıllı yapmanın bilimi, makine öğrenimi bu bilimin uygulanması yoludur.Bu makinenin bilgiyi öğrenmesine ve saklamasına izin veren şey ise algoritmadır.
      Temel makina öğrenimi Turing testinde bir insanı kandıramaz ama karmaşık makina öğrenim algoritmaları bunu yapabilir.Bu makina öğreniminin hayal bile edemeyceğimiz alanlarda kullanılması anlamına gelir. 
       Her türlü elektronik cihazın internetine bağlanabilen bir yapay zeka ,çevrimiçi bankacılığınızı, akıllı telefonunuzu ve envai kişisel bilbilerinizi kullanabileceği anlamına gelir.


2= SEO , Makina Öğnmesi İle Yapılması gerekenler Nedir ?       Bir süredir Google sıralama sistemini algoritmalar üzerinden yapmaktadır.Google özünde, 2012'den bu yana yapay zeka teknikleri kullanıyor.Ancak yapay zeka arama motorlarına eklenemeyecek kadar karmaşık bir yapı.
       Peki şimdilerde yapay zekanın SEO'nun bir parçası olması ne anlama geliyor? Gelecekte bizi neler bekliyor ? Ve en önemlisi endişelenmelimiyiz ?
Aslında ayrıntılarla bu yeni yapıların uğraşması SEO kullanıcıların işini kolaylaştıracak gibi görünüyor. Web siteleri,site haritaları ve senaryolarla ilgili hiç bir teknik bilgiye sahip olmayan insanların işlerini kolaylaştırması açısından rağbet gören bir uygulama. Yazılımlar sizin için bu işlemleri kendi başlarına halledecektir.Size ise fikrinizi en iyi şekilde sunmak kalıyor.
        Dikkat edilmesi gereken noktalarda yok değil.Örneğin şu anda sitenizde bir hata varsa bir API sizi uyarır.Ancak sizin için hatayı düzeltmez. Google Search Console ise yanlızca sizi uyarmak yerine size yardımcı olabilir.
Bu yazılımlar ile ilgili ayrıntıları takip etmek site yöneticilerinin yararına olacaktır.Artık insanlar sesli arama , Google ev, Alexa gibi uygulamaları daha sık kullandığına göre, web sitelerinin bu plartfomlar için optimize edilmesi gerekiyor.Eğer siteniz erişilebilir değilse işlevselliği azalıcaktır. Ayrıca yapay zekaların sitenize erişmesi konusunda onlara da yardımcı olmanız gerekir.
       Bu daha önce hiç kullanılmayan yepyeni bir SEO katmanı anlamına gelir. Web sitenize SEO'nun bu yeni yöntemini uygularsanız avantajlar, zaman ve karmaşık site trafikleri sizden yana olacaktır.Bu noktada dikkat çekmek istediğim bir diğer konu ise şu ki ; bu şekilde bazı kolaylıklar işimize yarasada SEO teknik bilgilerinize her zaman ihtiyacınız olacaktır.Yani öğrenmeyi ve kendinizi geliştirmeyi hiç bir zaman ihmal etmemelisiniz. Şu anda sayfa üstü dier faktörler SEO'yu hala etkiliyor.Olurda yapay zeka çalışmaları bir gün son bulacak olursa bağlantılar ve teknik faktörler anlamsız hale gelecektir.
       Buradaki nihai amaç kullanıcıyı merkezde tutmaktır.Bizler oluşabilecek durumları her açıdan göz önünde bulundurmaya çalışıyoruz.Google, kullanıcılara istedikleri tam olarak vermek istiyor.Yapay zeka algoritmaları insanların arama kriterlerini inceler, insanlar arama motorları kullandıklarında aradığı içeriğe en doğru ve hızlı şekilde ulaşmasını sağlar.

       Bizim sizlere tavsiyemiz içerik kalitenizi kopyala yapıştır yönteminden daha kaliteli bir seviyede tutmanızdır.Eğer SEO ve internetten çalışma alanları ile ilgileniyorsanız takipte kalın. En kaliteli içerik ve site incelemeleriyle yazılarımıza devam edeceğiz.