SON DAKİKA

TEKNOLOJİ DEVRİMİ HIZ KESMİYOR


      Tarihsel olarak teknolojik gelişmeler çok uzun zaman dilimlerine yayılmıştır. Tekerlek ve demirin icadı arasında binlerce yıl vardır. Bu tür yeniliklere ulaşmak hez zaman çok uzun zaman almıştır.Son beşyüz yılda ise bu süreç hızlanmıştır. Rönesans' ın altın çağında insanlığın kıvılcımı önü alınamaz bir yangına dönüşmüştür. Akıl çağında tıpta, ticarette, bilimde ve seyahatte ilerlemeler kaydedildi.

      Sonraki adım sanayi devrimi oldu. İletişim anında gerçekleşti ve iş gücünü otomatikleştirdik. Buharlı motorlarla uzak mesafeleri yakınlaştırdık.

      20.yy'da teknolaji çağı başladı.Yenilikçi bir tür olarak, sahip olduğumuz cesaret her on yılda bir uçaktan internete doğru gelişti.

       İzlediğimiz bilim kurgu filmerinin anlattığı ütopyalardaki teknoloji nerede ? Uçan arabalarımız ve robotlarımız nerede ? Size iyi haberlerimiz var.

Kriptokrasi Devrimi Gelişiyor :

      Para kazanma şekli, teknolojik açıdan hiç değişmeyen bir şey. Her ne kadar kredi kartları, banka hesapları, çekler vesayre parayı taşıma şeklimizi değiştirse de paranın işlevi ve işlemleri temelde değişmedi. 

       Block zinciri olarak bilinen teknoloji zaten finans dünyasını destekliyor. Çok karmaşık bir sistem olan block zincir bilgisayarlar, denklemler ve değişmez defterlerden oluşturuluyor.

       Teknoloji dünyasında Mark Zuckerberg ' in de oyuna girme arayışları içinde olduğuna dair duyumlar var.Temel  teknolojinin çeşitlerini araştırdığı söyleniyor. İnsanlar paralarını yeni gelişmekte olan finansal teknolojiye yatırmalarının henüz erken olduğu kanısında. Ama teknolojideki dalgalanmalara bakılırsa büyük bir tusunami bizi bekliyor gibi görünüyor.

Uçan Otomobiller Düşündüğünüzden Uzak Değil

      Teknoloji devrimleri, aralarında binlerce yıl olan domino taşları gibi dizilmiş gibi görünüyor. Her biri dierini düşürdüğünde düşen her taş dünyayı sallıyor.

      Teknolojide ortak görüş bir sonraki devrimin ulaşımda olacağı yönünde.Sürücüsüz araç haberlerini hep duyuyoruz peki ama uçan arabalara ne oldu ?

      Her seferinde bu konuda yapılan girişimler katlanabilir veya sabit kanatlı aşırı pahalı uçaklar olarak sonuçlandı. Bu buluşlar, uçan bir otomabilin ne olması gerektiği konusundaki beklentilerimize uymamaktadır.Ve genellikle kentsel alanlarda son derece pratik olmayan bir çeşit piste ihtiyaç duyuyorlar.

     Sanırım taxi ticareti uçan otomobilleri gördüğümüz ilk alan olacak. Drone teknolojisi, dikey kalkış araçlarının küçük bir uçak maliyetinin onda biri ile pazara girilmesini mümkün kıldı.

      Yarışta birden fazla şirket var; Airbus, Uber ve hatta Volvo. Her biri yakınınızdaki büyük bir şehre hava taxiyi getiren ilk kişi olmayı umuyor. İnsanlar trafikten kaçabilmek için her türü imkanı kullanmaya çalışıyor. 
     Hava taxi yarışındaki her firmaya başarılar diliyor, bizi bu çileden en yakın zamanda kurtarmalarını diliyoruz.

Robot Hizmetçim nerede?

      Isaac Asimov'a göre ; '' Robotlar 2014' te ne ortağımız nede rakibimiz olacak, ancak var olacaklar. Çeşitli aletleri genel olarak toplama, düzenleme, temizleme ve manipüle etme becerisine sahip olacaklar.'

      Asimov 1964'te yazdığı bir makalede bu sözlere yer vermişti ve ne kadar haklı olduğu yıllar sonra anlaşıldı. Beş yıl önce temizlik konusunda insanlara yardımcı olması için ''Roomba'' üretilmişti. Ama boşaltımını ve odadan odaya taşınmasını sizin yapmanız gerekiyordu. CES 2018' de (Tüketici Elektoniği Fuarı)  ise çeşitli ev işlerini yapabilen robotlar sergilendi. Yinede bu işleri eksiksiz bir şekilde yapabilmeleri için aradan uzun bir zaman daha geçmesi gerekli gibi görünüyor.

      Robotlarla garip bir aşamadayız. Her ne kadar kodlamalarla yönetilen robotlar kusursuza yakın çalışabilselerde makine öğrenimi henüz emekleme aşamasında.Ancak yakında insanlardan daha iyi işler yapabilecek robotlarımız olacak.

Pazarlamada Makine Öğrenimi

      Geleceği görmek zor ama en azından gerçekleşen gelişmelerden yola çıkarak tahminler yürütebiliriz. Bu görüşten yola çıkarak pazarlama alanında vasıfsız çalışanların yerini botlar alacak desek yanlış söylemiş olmayız. 

      Geçtiğimiz günlerde, bir yapay zeka algoritması Stand Ford Soru Yanıtlama Veri Seti testinde okuma ve anlama testini başarıyla geçti. Hizmetimizde robotları istihdam edersek pazarlama kesinlikle yeni bir boyut kazanacaktır.
   
        Parazarlama alanında chatbotların yaygın bir şekilde zaten kullanıyoruz. Google, arama algoritmalarında yapay zekaları kullanıyor.Pazarlama teknolojisinde eksiksiz bir devrim çok uzak olmayan bir gelecekte bizleri beklemekte.


Hazır olun, Dünya Değişmek üzere

     Teknolojinin ilerlemesini çok yavaş olarak görüyorsanız muhtemelen 80'li ve 90'lı yıllarda büyümüşsünüz demektir. Son otuz yıllık teknoloji, insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı ilerlemiştir. Teknolojik gelişmelerin yavaşladığını düşündüğünüz anlarda potansiyel bir volkan olarak beklediğini akıldan çıkarmamakta fayda var. 

      Bir sonraki devrimin başlangıcında kalmak istiyorsanız, kulaklarınızı ve gözlerinizi açık tutun.
Dünya değişmeye devam ediyor.....