SON DAKİKA

PARA KAZANMAYA ÇALIŞANLAR İÇİN YEDİ ÖLÜMCÜL GÜNAH


          Bir çok dinde yapılması kesinlikle günah olan ''büyük günahlar listesi'' vardır. Dinler de sayılar değişebilmektedir.Ama ortalaması yedidir. Bizde bu gün burada kesinlikle herhangi bir dine atıfta bulunmadan kendi ilgi alanımız olan internetten para kazanma ve iş fikirleri başlıkları altıda başarısız olan veya istediği sonuçları elde edemeyen isanların genel eğilimerini ve yaptıkları hataları mercek altına aldık. İşte bizim listemiz.

1) Umut:

        Seninde heyecen uyandıran bir fikrinmi var ? KENDİNİ DURDURMA ! Git yap onu.Sihirli bir deynek beklemekten vazgeç. Daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi milyonlar umuduyla yola çıkmayın. Henüz işe başlamadan alacağınız lüks eşyaların hayaliyle yanıp tutuşmayın.Çünkü bu umutlanma hayalden öteye geçmez çoğu zaman. Demek istediğim emeklemeden koşamazsınız. Bir çok girişimci bu hayallerle yola çıkıyor ve kısa zamanda elde edemediği gelirler yüzünden hayal kırıklığına uğrayıp pes ediyorlar.Eğer yaptığınız işten eminseniz beklediğiniz sonuç er yada geç sizin olacaktır.Sabırlı olun.
    
      Artık harekete geçme zamanı bilgisayarınız başına geçin ve ilerleme kaydetmetmeye başlayın.

2) Kıskançlık:

       Bu madde de sizden kendinize yönelik bir öz eleştiri yapmanızı istyorum. Bunu kimsenin bilmesine gerek yok. Sadece sizde bu özellik varsa  bunun farkına varın. Bir çok insan sahip olduğu yetenekler ve bilgiler sayesinde çok güzel işler yapabileceğinin farkında değil. Kendinize bir model veya rakip belirlemek güzel bir şey.Sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz için sizlere motivasyon olur.Ama bu durum kıskançlık seviyesine geldiği anda gerilemeye ve kaybetmeye ne yazık ki çare yok.
   
        Kıskançlık bizi nereye götürür ? Bu bize yardım edermi ? Muhtemelen hepimizin verdiği cevaplar birbirine yakın. Öyleyse bu tutumdan kurtulma vakti geldi demektir.

3) Gurur:


        Yapılan bir araştırmaya göre online olarak sizi ne kadar çok kişi takip ederse o kadar çok aldanmaya meyillenirsiniz. Yaptığı işler beğenilmeye paşladığında (blog, internet sitesi,online pazarlama yada fiziksel olarak varlığını sürdüren bir işletme fark etmez) insanların yavaş yavaş sarhoş olmaya başladıkları görülmektedir. Ben ne yapsam kabul görür düşüncesi bir çok insan için hüsranla sonuçlanan bir iş planı olmuştur. Siz, siz olun prensiplerinizden taviz vermeyin.

4) Memnuniyet:

      Bir ritim tutturdun ve bundan hoşnutmusun? Tatmin oldunmu ? Eğer öyleyse sıra çok daha iyisini yapma gelmiştir. Memnuniyet duygusu gurur kavramı ile birbirine yakın gibi görünsede özünde çok farklırlar. İpler elinizde ve böyle kalmasını sağlayın.

5) Hava atmak:

      Çok güzel para kazanıyorsunuz ve çevrenizdekiler sizinle sürekli fotoğraf mı çektirmek istiyorlar? İçten içe bir çok insanın yapamadığını düşündüğünüz şeyleri başardığınızı ve bunu herkesin bilmesi gereken bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Hazır olun gururunuz dilinize yansımak üzere ! 
    
      Bunu yapmakta özgürgüsünüz ama şunu bildirmek isteriz ki; kemik kadroyu oluşturan müşterieriniz-takipçileriniz sizi terk etmek üzere ve geriye sadece bir kaç yalakayla baş başa kalacaksınız. Eninde sonunda gerileyen işiniz sıfırı tükettiğinde onar da sizi yanlız bırakacaktır.Her şeye sıfırdan başlamak yerine sizlere bir tavsiyemiz var; gösteri yapmaktan kaçının bunu tüm samimiyetimizle söylüyoruz. İnsanlara yardım etmekten ve onları yönlendirmekten kaçınmayın. Bu herkes için daha doğru olanı.

6) Tutarsızlık:
    
      Bir çok insan içinde bulunduğu durumdan şikayetci ve başka işler ve fırsatlar için bir yol arıyor. İnsanlar ''O GÜN'' ün gelmesini bekliyor. Bu gün.... yarın... bir hafta.....belki bir gün. Tutarsızlık var. Hayalinde, iş planında, hayatında tutarsız insanlar.  Kararsızlıkları insanları  peşinden sürüklüyor. ''O GÜNÜN'' gelmeyeceğini biliyorlar ama hayallerini gerçekleştirmek için hiç bir şey yapmıyorlar.Tutarsız insanlar girdap gibidir kendileri yerinde saymakla kalmaz çevresini de içine çekmeye çalışır. Onlardan uzak durun.

7) Bahane:


      Bahaneler can sıkıcı şeylerdir  ve kişisel gelişim üzerine ders veren,konferans düzenleyen, kitaplar yazan kişiler ve kişisel gelişim üzerine çalışmalar yapan insanların konunun bütününün yaklaşık olarak %50 lik bölümünü bu davranıştan kurtulmak üzere çalışmalara ayırdığı görülmektedir. Bu kadar çalışma muhakkak ki boşuna değildir. Bu şu demek; bahane üretmek insanların hemen hepsinin yaptığı bir şey.
   
       Bizlerin de nacizene bir tavsiyesi var.Eğer ihtiyaçalarınızı bir başkası karşılıyorsa (Eşiniz,aileniz vs.) yada sorumluluktan uzak bir hayat sürüyorsanız bahaneler çok kolay bir şekilde sizin rehberiniz olur.Kendinize sorumluk yükleyin veya mevcut sorumluluklarınızın farkına varın.Bunun sizi farklı çözümlere yönlendirdiğinin farkına varacaksınız.


        Elbette bir kişide bütün bu durumların mevcut olmasını beklemek haksızlık olur. Ama hata yaptığınızı biliyor ama nerede sorun olduğunu bulamıyorsanız bu maddeler üzerinde düşünmenizi tavsiye ederiz.Peki iş hayatında ki kişini kendinden kaynaklanan sorunları yedi başlık altında toplamak mümkünmü ? Tabiki değil. Ama fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.
      Eklemek istediğiniz başlıkları bizlere iletmeyi unutmayın. Herkese bol kazançlı ve noksanlıklardan uzak günler dileriz.