SON DAKİKA

GOOGLE'NİN BAŞARISIZ GİRİŞİMLERİ


Bu gün yeni bir işe para bağlamak isteyen her insanın aklına ilk gelen soru haklı olarak ''ya kaybedersem ?'' düşüncesi. Bunda haklısınız. Ama hiçbirşey yapmadan sadece başarılı girişimleri izlemekle yetinmeye devam etmek sanırım daha riskli bir durum.Belki paranızı kaybetmezsiniz ama hayallerinizi ve bağımsızlığa olan inancınızı kaybedersiniz.
Bu başlığı gören bir çok insanın düşüncesi şu olacaktır; '' Google kaybetse nolur ?'' ama şunuda unutmamak gerekir ki eğer dünya deviyseniz yaptığınız işlerin maliyeti de o derece artar. Yani işin özü zarar eder.Biz sizlere burada bir dünya devinin dahi başarısız olabileceğinin en güzel örneğini sunmayı planlıyoruz.
İşte dünyadaki en büyük arama motoru ve bünyesinde bir çok teknoloji firmasını bulunduran Google' in başarısızlık listesi :
      1) Google Tv : 
      Google'nin akıllı tv plartformu ekim 2010 da kuruldu. Çok iddalı rakiplerin buluduğu bu kulvarda yarışı kaybeden firma 2014 yılına kadar varlığını sürdürdü.Apple TV, Roku ve Xbox 360 gibi köklü plartformlara yerini bırakırken 2014 yılında bir takım değişikliklerle Android Tv olarak çalışmalarını sürdürüyor.

2) Google Glass : 

       Eminim birçoğunuz hatırlayacaktır. Piyasaya ilk duyurular yapıldığında bilim kurgu filmlerini aratmayacak hayaller ve beklentiler artmaya başlamıştı.Sınırlı bir kitlenin kullandığı gözlükler beklenen etkiyi yaratmayı başaramadı.Daha sonra kişisel kullanımda başarılı olamayan proje kurumsal firmalara yönelmeye çalıştı.Daha sonra ise sessiz bir şekilde askıya alındı.

3) Project ara :


       Google motorolayı bünyesine kattıktak sonra mobil telefonda yeni bir projenin kapılarını aralamayı amaçladı.Bu yeni proje sayesinde insanlar kendi telefonlarında olmasını istedikleri özellikleri kendileri seçebilecekti. Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi telefonda da toplama telefon çağını başlatıcaklardı.Rağbetmi görmedi, firmaya çok külfetlimi geldi bilinmez 2016 yılında rafa kaldırılan projeler arasında yerini aldı.

4) Google + :

         Facebook' un başlattığı sosyal medya çılgınlığı Google' yi içine çekmiş olacak ki Google+ ortaya çıktı. Tıpkı diğer sosyal ağlar gibi işlevselliği olan bu yeni plartform beklenen ilgiyi görmedi. Öyle ki Google bünyesindeki herhangi bi siteye üye olan birisini Google' nin sosyal ağı olan Google+ ' a da doğrudan üye oluyordu.Bundan dolayı en çok üye ye  sahip sosyal medyalar arasında yer  alsada, kullanım sıklığı olarak başarısız girişimlerden birisi olarak kabul ediliyor.Halen varlığı devam etmektedir.

5) Google Wave : 


        Yine başka bir sosyal ağ denemesi daha olan Google wave, 2012 yılı başında başlayıp yıl sona ermeden kaldırılan bir plartformdur.Bundan daha önce ise Google buzz yine başarısız bir sosyal ağ denemedinir.Anlaşılan Google sosyal medya alanında bir ivme yakalamaya kararlı ki bütün başarısızlıklara zağmen deneme ve çalışmalarına devam ediyor.

6) Google Nexus cep telefonu:
      Bu yeni telefonun bir çok kişi tarafından satın alındığı ve çok fazla hayranının olduğu bir gerçek. Öyleki zaten teknoloji alanında başarılı bir firmanın ne gibi yenilikler getireceğini merak eden insan sayısı oldukça fazla.Ama sanırım asya ülkeri aynı düşünceyi paylaşmıyor olacak ki beklenen ilginin olmadığını açıklayan yetkililer 2016 yılında üretimin duduğunu açıkladı.Yine de kafaya koyduğu işi yapmakta kararlı olan Google nexus yerine Google piksel adı altında telefon denemelerine devam etmektedir.

7) Android home :        Android home temelde evdeki elektronik cihazların ve kapı , perde gibi eşyaların uzaktan kontrolüne olanak sağlayan bir uygulama olarak geliştirildi. Ama bu alandaki çalışmaları da başarısızlıkla sonuçlandı. Aslında bizce Google bu alanda çabuk pes etti zirâ bu günlerde bu tür teknolojik eklentilerin bulunduğu evler oldukca popüler.
               Daha önce de dediğmiz gibi girişimcilik her zaman beraberinde kendi risklerini de getirir.Başarısızlıklarını tecrübe olarak nitelendiren büyük bir firmanın yaptıkları bir iki denemeyi sizlerle paylaştık.Buradan yola çıkarak bu senaryoları kendiniz için daha iyi sonuçlanacak hikayelere dönüştürmeniz dileğiyle.Sizde kendi görüşlerinizi yorum kısmında bizlere bildirerek diğer okurlara ilham kaynağı olabilirsiniz.