SON DAKİKA

DÜNYANIN EN POPÜLER ON MARKASININ LOGO İNCELEMESİ VE PİYASA DEĞERLERİ
        En büyük markaların bu gün nasıl bu kadar büyüdüğünü hiç merak ettinizmi ? Logolarının başarılarında rol oynadığını düşünüyormusunuz ? Bundan emin olmanın bir yolu yok.Ancak bir gerçek var ki logoları yaptıkları işin bir parçası.

Bu yazıda en iyi on markaya ve logolarına bakıyoruz ve başarılarında nasıl rol oynadığını tartışıyoruz.

10) General Electric : 


General electric' in çok basit ama etkili bir logosu vardır.Ön planda 'GE' logolu yazı ile mavi yuvarlak bir daire.GE logosu neredeyse 1892 ' de kurulan şirketle aynı yaştadır.Piyasadaki mevcut şirketlerden en eskilerindendir ve 285.6 milyar dolarlık net değeri ile dünyadaki en kârlı işletmelerden biri olarak kabul edilmektedir.

9) McDonald's :
Altın kemerleriyle ve hizmet verilen milyonlarca müşteriyle tanınan McDonald's 'ın net değeri 110.1 milyar dolardır.Logoları uzaktan görülebilen basit bir çift kemerli 'M' dir. Logo, McDonald's markası için uzun yıllar etkili bir şekilde çalıştı. Paketleme ve TV reklamları söz konusu olduğunda birkaç değişiklik oldu, ancak birincil logoları tabelalarında aynı kaldı.

8)  Walt Disney :
Çocuklar için dünyaca ünlü film şirketi Walt Disney , arkasında çeşitli renklerin sihirli ve gerçeküstü bir arka planı olan kristal göl manzarasının yanında bir kaleye sahiptir.Orijinal logosu Mickey Mouse iken tüm görkemiyle Walt Disney adının üstünde yürürken, kale ve güzel göl manzarası, şirketin yıllar boyunca ayakta tuttuğu gerçek büyüyü yakaladı.

7) IBM :


"Uluslararası İş Makineleri" adı ile işe başlayan şirket, işletmeler için bilgisayar hizmetleri üzerine yoğunlaşıyor. Yenilik konusunda Microsoft veya Apple düzeyine hiç ulaşamamış olsa da, onlarca yıldır kendi iş makineleri liderliğini sürdürüyorlar. Onların net değeri şu anda 142,7 milyar dolar ve logoları onlarla birlikte zamana karşı koyuyor.

6) Toyota : 

Japon bir otomobil şirketi olan Toyota Motor Company,birbiriyle örtüşen elips bir logoya sahiptir.Bu, müşterilerinin kalplerinin ve Toyota'nın ürünlerinin birleşmesi anlamına gelmektedir. Arka plan Toyota'nın teknolojik icatlarını ve önümüzdeki fırsatları temsil ediyor.
        İleriyi düşünen bir şirket olan Toyota, 2017 itibarıyla varlıklarını 177 milyar dolar değerine yükseltmiş  1937 yılından beri faaliyet gösteren bir firmadır.Onların logosu, yıllar içinde öğrendikleri güç ve yenilikçi ruhu desteklemede etkili olduğunu kanıtladı ve Japon kültürüne dayanan düşüncelerini yönlendiren yüksek ilkelere sahipler.
      Gümüş renkli, görünümü cesur ve birbirini sürekli kucaklayan logosu, bir şirket olarak ürettikleri ile müşterilerinin istediği arasındaki güçlü bağları simgeliyor.

5) Facebook :

Facebook Mark Zuckerberg ve onun yurt arkadaşları tarafından Harvard kampüsü dışındaki öğrencilerden iletişimi koparpamak için tasarlanmıştı.O günlerde olayın bu noktaya geleceğini hiç kimse tahmin edememişti.Bu gün 2 milyarı aşkın kullanıcı sayısısla Facebook dünyanın en büyük sosyal ağı.Birçok ünlü şirket logosunda olduğu gibi Facebook'un logosu da oldukça basit ve sadece koyu mavi bir arka plan üzerinde "f" harfine sahiptir. Şirket, sadece 13 yıl önce 2004'te kuruldu ve var olan en popüler çevrimiçi sosyal medya platformu olarak kaldı. Günümüzde Facebook'un değeri 314.8 milyar dolar değerinde ancak logosu için aynı şeyi söyleyemeyiz (4 $)

4) Coca-Cola :

Coca-Cola sektöründe bir dev olarak kabul görüyor.Coca-Cola diğer en büyük içecek firmalarının tümünün yaptığı satıştan çok daha fazla satış yapmıştır.Bu çok fazla emek, hatıra, iş gücü demek.
       Logo işine gelince,logo başlangıçta bir kurucunun arkadaşı tarafından keşfedildi ve icat edildiği 1892'den bu yana pek değişmedi. (Bu arada, Coca-Cola ve General Electric aynı yıl işe girdiler!) 
       Sanırım 192.8 milyar dolar değerindeki firmanın logosu bir yüzyıldaha değişmeyek gibi görünüyor.

3) Microsoft :


Microsoft bugün 407 milyar dolar değerinde. Logosu ise çok daha az değere sahip. Microsoft'un bu gün internetteki tek rakibi Google ve Apple ' dır.Görünüşe göre savaş 2011'de Steve Jobs'un ölümünden sonra bile sürüyor.Microsoft'un logosu, Bill Gates'in bir ev arkadaşı tarafından icat edildi ve bir zamanlar yeşildi.Daha sonra uçan pencere halini aldı son olarakta bu gün bildiğimiz şeklini aldı.

       Binalarındaki logoları sadece 4 renkten oluşan statik bir pencere.Cazip ve oldukça ilgi gören logo Mİcrosoft'u kısa zamanda markalaştırmıştır. Ve uzun süre de yeni bir değişiklik bizi beklemiyor gibi görünüyor.

2) Google :


Google , herhangi bir şekilde Internet'le ilişkili olan herkesin bildiği bir kelimedir. Akıllı telefonunuz varsa, Google ile tanışmış olursunuz. Dünyadaki en güçlü arama motoru olan Google, hayatınızı daha kolay hale getirmenize yardımcı olan sayısız çevrimiçi iş araçları, takvimler ve yazılımlara sahiptir.
       Şu anda 82.5 milyar dolarlık net değeri olan şirket üzerindeki heyecana rağmen, logoları nispeten basittir. Google şirketinin sanatsal yaratıcılığını dahil etmeye çalışan bir dizi değişiklik yaptı, ancak arama çubuğunun üzerinde bulunan birincil renkli "Google" logosuna geri dönmeye karar verdiler. 

1) Apple :

         Apple belkide bu gün dünyanın bir numaralı markasıdır.Dışından ısırılmış bir elma şeklinde ki logosu ile dünya tarihinin en zekice pazarlanan şirketlerden biridir.Steve Jobs, bir dini kutsal adam vizyonuna, bir bilim adamının anlayışına ve bir sanatçının zihnine sahipti.  

            Kelimenin tam anlamıyla herkesin "sahip olması" gereken bir marka yarattı.
         Bugün net değerleri 586 milyar dolar. Elma logosu, ısırıkla birlikte, birazcık almak ve bir parçası olmak zorunda olduğunuz çok değerli bir şeyi sembolize eder. Steve Jobs bir zamanlar onu "yasak meyve" olarak nitelendirirdi.Tıpkı bir çok dinde olduğu gibi.


           Dünyada ki küçük veya büyük her markanın bir logosu var. Bu gün en başarılı on firmanın logosunu ele aldık.Ve sizlere ilham olması içi kısa hikayelerini paylaştık, eğer sizde kendi logonuzu oluşturmak istiyorsanız ücretsiz logo tasarım hizmeti sunan sitelere ulaşmak için lütfen burayı tıklayınız.