SON DAKİKA

COPYBLOGGERLER NASIL AYDA BİNLERCE DOLAR KAZANABİLİYOR ?


          Copybloggerler nasıl ayda bu kadar çok para kazandığı konusu tam olarak hiç kimse tarafından açıklanamamıştır. Bu işi ilk kez yapan Brian Clark ile ilgili yaıları okursanız eğer herkes formülü basitleştirmeye çalışır ama gelin görün ki herkesin verdiği cevap farklıdır.

         Gerçek şu ki copyblogger işi, az sermayeli çok fazla çalışma isteyen bir iştir.Yani kolay bir iş gibi bahsetsek haksızlık olur.

         Oldukca başarılı bir blogdan çok kısa bir süre içinde başarılı bir iş hayatına nasıl geçiş yaptığının öyküsünü paylaşacağız. Hazır olun sıkı bir hikaye.

Sermayesiz olarak bir işe başlamak :
Brian Clark başlangıç sermayesini önemsiz bir adım olarak görüyordu. Çünkü istatistiksel olarak çoğu girişim başarısızdır.Sonuçta insanlar paralarını ve emeklerini rüzgarın yönüne bırakmak istemez. Elbette muhtemelen bir pazar araştırması yaptınız ve bir iş planı hazırladınız peki yeterlimi ?

İnsanların ilk önce ne satın almak istediğini belirleyin ve sonra onlara hitap etmeye çalışın. Brian Clark yaptığı şeyin tam olarak bu olduğunu söylüyor. 

İlk Basamaktan Başladı :

Bir işyeri kurmak için binlerce liralık sermaye ye ihtiyacınızın olduğu popüler bir düşüncedir.Ancak bu doğru değil.Zaman ve emek harcamayı bilen birisi az miktarda semayeyle başlayabilir.Brian Clark' ında yaptığı budur. 1000 dolar gibi bir parayla başladı ( her ne kadar Türkiye şartlarında bu bir çok insan için yüksek bir mebla gibi gelsede) ve bir takipçi kitlesi oluşturabilmek için acayip bir efor sarfetti. Kitlenin ilgisini çekmeyi başardı ve onların ihtiyacı olan şeyleri temin etmek için çabaladı.Şunu söylemesek olmaz Brian Clark copyblogger olarak işe başlamadı. Önceden sanal pazarlamacılıkta deneyimi vardı.
        Yeni işe başlamış acemi birisine nasıl çalıştıkları sorulduğunda alınan cevap genellikler aynıdır '' iş planım yok''. Brian Clark bunu yapmadı takipcilerinin istediklerine odaklanmaya çalıştı.Onların sorunlarını çözmeye uğraştı.
         Ayrıca sermayesiz iş yapmanın kendisini daha tembel beraberinde yaratıcı kıldığını iddia ediyor.

Coppyblog ' u Ortaklıklar Üzerine Kurdu:

Hiç kimse tek başına mükemmel değildir. Ama herkes girişimcilikle birşeyler kazanabilir.Bu iki kavram biririne zıt gibi görünebilir.İş dünyasında başarılı olmak için belki bir ortağa ihtiyacınız olmayabilir ama kesinlikle diğer insanlara ihtiyacınız var.
Kodlama bilmiyorsunuz ama blog kurmak istiyorsunuz ama nasıl ? Brian Clark coppyblog işine bu noktada başladığını söylüyor.Blog yazmayı bilen ancak kodlama yapamayan bir girişimciydi. Bir şeyi nasıl pazarlayacağınızı biliyorsunuz ama nasıl insanlara ulaşacağınızı bilmiyorsanız artık insalara güvenme zamanı gelmiş demektir. Bu noktada biraz para harcamanız gerekebilir ama on katı size geri dönecektir.
Kendi işinizi kurmaya başladığınızda başkalarıyla çalışmanın onlarca yolu vardır. Ama en mantıklısı şu olacaktır; hâli hazırda satmak istediğiniz ürünü elinde bulunduran kişiyle ortak çalışmak.Dikkat edin onun için değil onunla çalışmak ! 
Sonsuza kadar yanlız çalışamazsınız, bir yerde ekip arkadaşlarına ihtiyacınız olacaktır.

Para Her Zaman Ön Planda Değilmi ?
Hiç parayı umursamayan bir girişimci duydunuzmu ? Brian Clark onlardan biriydi. Ve belkide çevrimiçi dünyada başarının arkasındaki sır budur.Para ile yönlendiremediğiniz insanları başka şekilde yönlendirebiliyorsunuz. Brian Clark özgürlük tarafından yönlendirildiğini söylüyor. Online bir dünyanın ona sağladığı bir özgürlük. Kendi hayatının akışını yönlendirecek her türlü görüş,kişi ve işlerden uzak durdu.
Artık kendi yönlerdiği bir işi var. Sadece kişisel özgürlüğü için değil yanında çalışan insanların özgürlüğü için de çabaladığı bir iş.
Bu durum aslında mantıklı bir felsefe.Para sadece tükenmenin bir aracıdır.Hiç bir zaman kendi başına bir hedef olmamalı. Bu gün başarılı insanların hikayelerini dinlediğinizde bir çoğunun para kazanmak dışında fikirleri olduğunu görürsünüz. Facebook arkadaşlarıyla daha rahat görüşebilmek isteyen bir adamın icadıdır.Space X dünyayı değiştirmek isteyen bir adamın girişimiydi. Bu liste uzar gider.
Ve belkide hepimiz online çalışmalarımıza bir iş için baktığımız için başaramıyoruz.Bu çalışmalara iş değil özgürlük olarak bakmalıyız. Kapitalist zincirleri kırıp kendi dünyamızı oluşturduğumuz özgür bir dünya.
Eğer yaptığımız işlerde kendimize özgürlük tanımıyorsak, her işi yanlış yapıyoruz demektir.

Hatalar Korkutucumudur ?
Farzedelim ki bir iş kurdunuz yada online çalışmalar yapıyorsunuz.Bir süre sonra yine kendinizi sınırladığınızı fark ettiğiniz de baştan başlamanın hiç bir sakıncası yoktur.Ve belkide daha iyi sonuçlar için bu gereklidir. Brian Clark gibi insanlarında başarısızları var elbette.
Clark hayatında iki büyük başarısızlığı olduğunu itiraf ediyor.Atından düşen birisinin vereceği tepki hep aydır; dönüp ata tekrar binmek. Çünkü o bir araçtır ve hedefindeki yere daha hızlı ulaşmak için insanın o ata ihtiyacı vardır. Bu örneği hayatımızın hemen her alanına uygulayabiliriz. 
Bazen ögürlük kazanmak için herşeyden vazgeçmek gerekir.Ve bir kez bağımsızlığın tadını alan birisi ilerleme kabiliyetinin ne derece inanılmaz olacağını görecektir.
Bu gün bir hedefiniz olmalı. Hiç kimsenin sizleri yönledirmediği bir hayat örneğin. Brian Clark'ın yaşadığı başarısızlıklara yazımızda yer vermedik çünkü çok daha büyük bir yatırımcı desteği  ve kendi arge ekibi olan Google' nin başarısız olduğu girişimleri sizlerle buluşturmak istiyoruz. Unutmayın başarıya giden yol hiç bir zaman düz değildir. 
Bir çok başarılı insanın öyküsünü paylaşmak isteriz ama bu gün sizlerle çok bilinmeyen Brian Clark'ı buluşturmaya çalıştık. Başarıların yakanızdan düşmediği günler dileriz.