SON DAKİKA

CHATBOTLARIN YÜKSELİŞİ VE BUNLARI KULLANAN MARKALAR


        Makinelerle geçmişimiz her zaman kaba kuvvete dayalı olmuştur.Hava ve benzini zorlayarak arabalarımızı harakete geçirmek için kullanıyoruz.Bigisayarları pronramlıyoruz böylece onları irademiz doğruldusunda yönlendiriyoruz.

        Peki ya makinaları kendi gücümüzle zorlamak yerine sonunda onarın yanında çalışmaya başlasak ? Veya onlar insan gibi ilkel bir varlıkla çalışmaya istekli olacaklarmı ?Taransformers' ta bazı botlar bizi koruyor, bazılarıda saldırıyor.Fakat gerçek dünyada makinelerimiz ne yazık ki bu kadar duyarlı değil.Bu kurguya en çok yaklaştığımız konular chatbotlar, yapay zekalar ve benzerleri. 

          Bir süredir chatbotları insanların yerine tercih ediyoruz.Öyleki kullanılan botlar klavyenin ucundakinin bir insan olduğuna ikna edebilecek kadar gelişmiş durumda. Chatbotların kullanımı ve avantajlarına bakmadan önce gelin chatbot tarihine kısa bir göz atalım.

CHATBOTLARIN TARİHİ

      

          1966' da chatbotların atası olan Eliza doğdu. Joseph Weizenbaum adlı bir MIT profesörü, Eliza'yı insan konuşmalarını taklit etmesi için proglamladı.Kapasitesi sadece bir dizi cevapla sınırlıydı.Ama bir süre sonra şaşırtıcı bir şekilde turing testlerini geçmeyi başardı.Ama Eliza ile daha uzun konuşmalar onun arada kendini tekrar eden bir bottan fazlası olmadığını bize gösterdi.

        Geçen zamanla birlikte algoritmalar da tüm hızıyla gelişmeye devam etti. 88 yılına gelindiğinde eğlenceli bir sesle aktive edile bilen Alice kuruldu. Alice eşleşme kurallarını kullanarak daha iyi ve isabetli yanıtlar veriyordu.

İnternet süreci hızlandı. Smartchild 2001  yılında çeşitli mesajlaşma ağında kullanılmaya başlandı ve chatbotlar için yeni bir dönemin başlangıcı oldu.Daha sonra 2006 yılında IBM ' den watson atağı geldi ve iki eski bota karşı 2011 yılında en iyi chatbot seçildi.

Watson chatbot işini kusursuza yakın yapabilen ilk yazılımdır. Doğal dil işleme yöntemlerini kullanabilen, yeni bilgiler toplayabilen ve öngörüler oluşturmak için bunları bir araya toplayabilen bir yazılımdır.

Watson siri,google asistan ve Alexa gibi chatbotların kapısını açtı. Ve 2016 yılında Facebook chatbot işine atıldı.Kullanıcıları messenger ile çalışmaları için kendi botlarını oluşturmaya başladı.

        Günümüzde ise chatbotlar artık heryerde ve Microsoft' un algoritmaları aksi bir yönde ilerlemezse gelecek parlak gibi görünüyor.

CHATBOTLAR PAZARLAMADA NASIL KULLANILABİLİR ?

Şu bir gerçek ki chatbotlar pazarlama alanında en büyük yardımcılarımızdan birtanesi. Bu durum Facebook' un mesenger uygulamasında chatbotu pazarlama amacıyla kullanmasıyla birlikte diğer firmalar için de yol açmış oldu. Bu yazılımlar bir markayı temsil edebilir ve müşteri hizmetleri sağlayabilir.

Chatbotlar gelmeden önce müşteri hizmetleri sağlayan firmalar ve müşteriler için gerçekten de sıkıntılı bir hal alabiliyordu. Her hangi bir konuda bilgi almak için telefonlarda onlara kişilik sıralarda beklemek gerçekten can sıkıcı bir durumdu. 

Artık hem büyük hem de küçük işletmeler, müşteri hizmetleri ile ilgilenmek için chatbot'lara güveniyor. Müşteriler işlerini kolayca halledebiliyor ve buradan kazanılan zamanı işletmeler başka alanlar için kullanabiliyor.


CHATBOTLAR TÜKETİCİ ANALİZİ YAPABİLİYOR

       Chatbot'lar müşteri hizmetleri ile ilgilenmekle kalmaz, yanıtları da izlerler.Bu kendiniz yapmak için zamanınızın yetmeyeceği bir iştir.Ve sadece verileri izlemekle kalmaz çoğu zaman cevaplarla ilgili gerçek zamanlı analiz yapabilirler. Botlar müşterilerin yanıtlarını analiz ettiğinde müşterileri satış yelpazesine sokmak veya onların farklı farklı ürünler denemelerini sağlamak için satış prosüdürlerini kullanabilir ve bunu hiç sıkılmadan tekrar edebilirler.

MARKANIZ DAHA ULAŞILABİLİR OLACAK

Her gün 5 milyondan fazla reklam yayınlanıyor.Bu çok fazla gürültü demek.Ve markalar bu gürültü kirliliği içerisinde seslerini duyurmaya çalışırken müşteriler ise fazlasıyla bu durumdan sıkılıyorlar. 

Ancak aktif bir chatbot ile marka ve müşteri arasında doğrudan bir yol oluşturulduğunda müşteriler seslerinin duyulduğuna ve sorularına kolaylıkla cevap alabildiklerine ikna oluyorlar.Ve bu durum müşterilerin duygu ve düşüncelerini  ifade ettikleri chatbotların en temel kullanım amacıdır. Başlıca markalar bir süredir chatbotları kullanmaktadırlar.

Chatbotlar interneti devralacak gibi görünüyor. Belkide işinize uygun bir chatbot yazılımı almanızın zamanı gelmiştir.Teknolojide ki bu hızlı ilerleyiş yapılan işleri bir şekilde etkilemeye evam ediyor.          Sizde bu konu ile ilgili görüş ve önerilerini yorum bölümünde bizlere bildirerek diğer okurlara ilham kaynağı olabilirsiniz. Çağın nimetlerinden faydalandığınız bol kazançlı günler dileriz.